Lavastused “TRISOLDE” ja “I WAS HERE” festivalil NA GRANI Venemaal

  

23.-27. novembrini toimus Ekaterinburgis rahvusvaheline kaasaegse tantsu festival NA GRANI,  kus Fine5 Tantsuteater  osales kahe tööga: R. Nõmmiku lavastusega „TRISOLDE" ja O. Zitluhina ja teatri tantsijate koostöös valminud audio-kinesteetilise installatsiooniga „I WAS HERE". Fotod Vadim Balakin ja Gleb Mahnev.

29.novembril Venemaa telekanali OTV saates „Aktsent" antud intervjuus tegi NA GRANI kunstiline juht Larisa Barõkina kokkuvõtte sündmusest ja ütles, et 2019. aasta festivali üheks suuremaks kunstiliseks vapustuseks oli Eesti tantsuteatri Fine5 lavastus TRISOLDE. Barõkina sõnul iseloomustab seda lavastust ülikeeruline tehnoloogiline, audiovisuaalne ja muusikalis-koreograafiline lavaline sümbioos, mis pole tehniline trikitamine omaette, vaid on kunstiliseks keskkonnaks kahele väga elavale ja tundlikule tantsijale (Tiina Ollesk ja Simo Kruusement).  Lavastus paistis Barõkina sõnul silma tehnoloogiliselt keeruka, kuid inimlikult usutava ja veenva tantsuteosena.

Rahvusvaheline kaasaegse tantsu festival Na GRANI toimus juba üheksandat korda. Selle asutajaks on Ekaterinburgi Muusikateater ning toetajateks Venemaa Kultuuriministeerium,  Sverdlovski omavalitsus, Ekaterinburgi linn ja kuberneri grant. Ekspertide sõnul kuulub see festival kolme kõige suurema ja olulisema Venemaa tantsufestivali hulka Peterburis aset leidva „Open Looki" ja Moskvas korraldatava D. Višnjova festivali „Context" kõrval. NA GRANI selle aasta programmi valis festivali kunstiline juht ja kuraator L. Barõkina  kõik hetke parimad tantsuteatrid ja koreograafid Venemaalt ning valiku väliskülalistelt. Festivalil  näitati nii täispikki, lühemaid ja eksperimentaalsemaid lavastusi kui ka erinevates kohtades toimuvaid performatiivseid eksperimente. Sel aastal oli festivali programmis kaks Vene-Prantsusmaa koostööprojekti: D. Plassardi Kostroma teatrile „Pantera" lavastatud „Areen", C. Breumachoni lavastus J. Panfilovi teatris Permis „Metsikud moonid" ning Belgia koreograaf J. Verbruggeni Moskva Balletis lavastatud „Tantsuplats"(kasutades lavastuses teatri kaasaegse tantsu trupi kui ka balletitrupi tantsijaid).  Lisaks etendustele toimusid festivalil ka kaasaegse tantsu meistriklassid, igaõhtused etenduspäeva lõpetanud arutelud-diskussioonid kriitikutega jpm.

Fine5 sõitu toetas EV Kultuuriministeeriumi programm „Eesti kultuur maailmas".

Intervjuu festivali direktoriga

Loe Юлия Баталина, 05.12.2019 ИД «Компаньон» , Перейти грань"

Особое слово в этой теме сказал эстонский театр Fine 5 Dance — непременный участник всех фестивалей «На грани», что является особой гордостью арт-директора Ларисы Барыкиной. Спектакль Рене Ныммика Trisolda на музыку «Тристана и Изольды» Вагнера — о взаимодействии человека и музыки. Четверо зрителей наклеивают на пальцы датчики, и, в зависимости от того, какие эмоции испытывают эти зрители, музыка современного композитора Ханса-Гюнтера Бруно Эриха Лока, который подверг радикальной электронной обработке вагнеровскую партитуру, переходит в классическое вагнеровское звучание. «Чистый» Вагнер расцветает в финале (как остроумно заметила на обсуждении спектакля Лариса Барыкина, «Вагнера надо заслужить»), и это воспринимается зрителями как настоящий рассвет, как чистое сияние, тем более что на сцене в это время на фоне струящегося чёрно-белого видео застывает прекрасная хрупкая фигурка Тийны Оллеск — одного из руководителей театра и Изольды в этом спектакле, которую эксперты наперебой сравнивали с Пиной Бауш.

X