“Fine5 kutsub külla”: Giorgi Aleksidze Tbilisi Contemporary Ballet, Gruusia.

25.märtsil kell 19.00 toimub Sakala 3 teatrimajas etendusõhtu sarjast „Fine5 kutsub külla“. Õhtu külaliseks on Giorgi Aleksidze Tbilisi Contemporary Ballet Gruusiast. Õhtu juhatab sisse Fine5 Tantsuteatri lühilavastus "QUARTETS" (kor. Rosanna Gamson, USA), et seejärel nautida Gruusia külaliste lavastust "DOVIN, DOVEN, DOVLI..."


Rosanna Gamsoni (USA) lühilavastus „QUARTETS“  Fine5 Tantsuteatrile on loodud Oliver Messiaeni teose „Kvartett aegade lõpuks“ muusikale, mis viitab Ilmutusraamatule ja maailma lõppu kuulutavatele Inglitele. Gamson näitab kaasaegse pimeda ajastu Ingleid mahajäetud klounidena, kes tungivalt hoiatavad inimesi, aga inimesed ei oska neid enam kuulda. Lavastuse esietendus toimus 2. detsembril 2023 Sakala 3 Teatrimajas. Tantsivad: Tiina Ollesk, Anita Kurõljova, Helen Reitsnik, Simo Kruusement, Endro Roosimäe, Richard Beljohin.

Giorgi Aleksidze Tbilisi Contemporary Ballet on loodud 2016.aastal ja selle repertuaar koosneb peamiselt Mariam Aleksidze kaasaegsetest ühevaatuselistest lavastustest. Koreograaf usub, et trupi kunstiline kuvand ei kujune välja, kui neil pole oma originaalseid ja unikaalseid lavastusi. Giorgi Aleksidze Tbilisi Contemporary Ballet on andnud olulise panuse kaasaegse koreograafia ja tantsu arendamiseks ning edendamiseks Gruusias.

 „DOVIN-DOVEN-DOVLI…“ on gruusia koreograafi, kaasaegse balleti eestvedaja ja õpetaja Giorgi Aleksidzele (1941-2008) pühendatud märgiline tantsulavastus, mille loojaks on tema tütar Mariam Aleksidze.  Poeetilise tantsuteose idee - luua luuletekstile kui tähenduslikule algimpulsile koreograafiline tekst- sai Mariam oma isalt. Ta valis lavastaja Gela Kandelakiga välja Galaktion Tabidze luuletused, mis väljendasid sümboolselt Giorgi Aleksidze mõtteid ja eluteed. Etenduse lõpus esitab Mariam miniatuuri, mille on lavastanud talle tema isa.
Giorgi Aleksidze oli alates 1972.aastast Tbilisi Ooperi- ja Balletiteatri peaballettmeister ja kunstiline juht. Gruusia balletis seostatakse tema nime esteetiliste muutustega ja uuendustega: keerulisema koreograafia, teistsuguse koordinatsiooni ja esteetikaga lavastuste loomise ning süvamuusika kasutamisega, mida balletis oli seni välditud. „Mind juhib muusika, mis on minu jaoks kõik", ütles ta. Giorgi Aleksidzega tegid koostööd Mihhail Barõsnikov, Natalja Makarova, Giya Kancheli, Sofia Gabaidullina, Sergei Paradžanovi jpt tunnustatud kunstnikega. 1998. aastal omistati talle Gruusia riiklik preemia. Ta oli ka Gruusia rahvakunstnik ja teenetemärgi kavaler ning pälvis 2021. aastal postuumselt presidendi tippordeni ainulaadsete teenete eest riigile, silmapaistva panuse eest Gruusia koreograafiasse neoklassikalise ja kaasaegse balleti arendamisel.

Lisaks etendusõhtule toimub 25. märtsil ka Giorgi Aleksidze loomemeetodit tutvustav töötuba MUBA-s, mida juhendab Mariam Aleksidze.

"DOVIN; DOVEN, DOVLI..."
Koreograaf - Mariam Aleksidze
Režissöör - Gela Kandelaki
Esitajad: Giorgi Alksidze Tbilisi Contemporary Ballet kompanii tantsijad
Muusikakonsultant - Teimuraz Bakuradze
Kostüümikujundaja - Nino Ochiauri
Valguskujundus - Amiran Ananiashvili
Etenduses kõlab Galaktion Tabidze luule mitmete tunnustatud kultuuritegelaste esituses ja Claude Debussy, Gustav Mahleri ning Alban Bergi muusika.

PILETID FIENTA

TOETAB EESTI KULTUURKAPITAL, TALLINNA LINN, TBILISI LINN

X