7 riigi koreograafide koostöölavastus “RAZDEDAUCH”

"Keha on maailma nullpunkt, koht, kus kõik teed ja ruumid ristuvad... nagu utoopiline väike tuum maailma keskel." (Michel Foucault)

Lavastus RAZDEDAUCH valmis 7 riigi  tantsukunstnike ühistööna „Loov Euroopa“ poolt toetatud projekti „BET – Body, Experience, Time through 45+ dancers“ raames. Projektis osalevad tantsukunstnikud ja tantsuinstitutsioonid Lätist, Leedust, Soomest, Norrast, Rootsist, Inglismaalt ja Eestist ning juhtpartneriteks on Fine5 Tantsuteater Eestist, ühendus PARTY Lätist ja Stellaris DansTeater Norrast.

Antud tantsukunstnike manifestiks on, et tantsimine on elukestev õpe ning tegevus. Kuigi lavastuse loomisprotsessi mõjutasid lähimineviku piirangud, on lavastus tähenduslik laiemas mõttes: osalejaid huvitasid piirid meie endi sees ja meie ümber, piirangud kui tõke ja katalüsaator. Piiritlemine seob ja teeb nähtavaks inimese isiklikud kogemused ja tema ajaloo, mida ta endas kannab. Maailmas toimuvate sündmuste taustal on see loomeprotsess olnud mõtterännakuks inimhingest, tema piirideta olemusest, mõistmise ja füüsilise läheduse vajadusest piiritletud maailmas läbi 45+ vanuse vaatenurga. Projektis osalevad tantsijad on vanuses 45-65.

Lavastuse nimetus RAZDEDAUCH tuleb ühest aastatetagusest juhtumist kui galaetenduse õhtujuht juhatas sisse Pas de deux balletist…., kuid hääldas „Pas de deux“ asemel  kogemata „Raz de dauch“- sarnaselt sõnade venekeelsele kirjapildile. Seda keelevääratust võib muigega tõlgendada ka kui "loomingulist tõlgendust", mida ikka mitmekeelses keskkonnas juhtub. Kuid see lugu ärgitas mõtisklema tantsukunstnike igapäevasest tööst ja loomevõimalustest erinevates riikides, erinevate kunstide rollist, kommunikatsioonist ja staatusest kultuuripildis. Selles on paradoksaalset pinget ja mängulisust ning soovi end arusaadavaks teha.

"BET - body, experience, time through 45+ dancers" on toetatud 2020-2024 Euroopa Liidu programmi Creative Europe poolt, samuti toetavad projekti Eesti Kultuuriministeerium, Tallinna Linn, Läti Kultuuriministeerium, Tanssiteatteri MD (Tampere, Soome), Hammerfest Commune (Norra), Nordic Culture Point, Arts Promotion Center Finland.

Eesti etendused toimusid koostöös: Sakala3 Teatrimaja, Fine5 Tantsuteater, PARTY, Stellaris DansTeater, Hans-Gunter Lock (EKA, EMTA), Gerhard Lock (TLÜ BFM), Kalle Aasamäe, Ants Kurist, koreograafia magistrandid Sandra Põld, Aneta Varts, Kristiina Vilipõld, David Truusa, Birgit Orulaid, Marit Miller (kõik TLÜ BFM) ning heliloomingu tudengid Ardo Richter (TLÜ BFM), Otto Iivari (EMTA), EKA helisüsteesi ja EKA heliproduktsiooni kursuse tudengid.

Esietendus: 1. ja 2.aprill 2022 Tallinn, etendused 21. ja 22.juunil Riias, 3-5.august Visaginas (Leedu), 2-4.oktoober Kirkenes (Norra).

TAGASISIDE: Ilona Vapper, Tantsukuukiri Aprill 2022 "Eri riikide koreograafide ühine tantsukeel "Razdedauch"

Aare Rander, Sirp 27.mai 2022 "Projekti projektsioon"

Fotode autor: Julia Zitluhina (Läti)

https://www.instagram.com/reel/CsqZ3ULt29e/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Lavastuses osalevad:

Olga Zitluhina (Läti): koreograaf, tantsija, rahvusvahelise kaasaegse tantsu festivali LAIKS DEJOT juht, Läti Kultuuriakadeemia professor ja bakalaureuseprogrammi “Kaasaegne tantsukunst” juht, Riia Koreograafiakooli pedagoog. Ühenduse PARTY juhatuse liige, Läti tantsunõukogu liige. Olga on rahvusvahelise võrgustiku “Lifelong Dance Practice” ​​asutaja ja korraldaja.

Ramona Galkina (Läti): õpetab Läti Kultuuriakadeemias tantsu- ja liikumist alates 2004. aastast. Ta on sertifitseeritud Feldenkrais Method ® praktikuna (Feldenkraisi rahvusvaheline koolitusprogramm, Viin). Tantsijana on ta töötanud kaasaegse tantsu valdkonnas alates 1996. aastast ning kuulunud Olga Zitluhina tantsukompaniisse (1996-2012). Alates 2009. aastast on ta Lätis Riias toimuva rahvusvahelise kaasaegse tantsu festivali LAIKS DEJOT tegevjuht.

Vilnis Bīriņš (Läti): liikumis- ja tantsukogemus Ansis Rutentalsi liikumisteatrist, millega liitus 19-aastaselt. Ansis Rutentals töötas välja autentse treeningmeetodi, otsides uusi lähenemisi näitleja/tantsija koolitamiseks. Vilnis lavastab ise, esineb teistes koreograafide töödes ja viib läbi töötube lavalise liikumise metoodikatest, mis võimaldavad esinejatel leida kehast ehtsaid impulsse ja "mitte valetada" laval.

Baiba Ozolina (Läti): võrgustiku "Lifelong Dance Practice" produtsent/juht alates 2016. aastast. Töötab produtsendi ja mänedžerina ühenduses PARTY, korraldab ja produtseerib tantsuüritusi, etendusi, töötubasid ja iga-aastast rahvusvahelist kaasaegse tantsu festivali LAIKS DEJOT.  www.party.org.lv

Toby Gunn (Rootsi): Briti tantsukunstnik, kes on alates 90ndatest töötanud paljude koreograafidega üle kogu maailma ja tunneb, et kutseline tantsimine on endiselt lõbus. Resideerub Rootsis, kus loob soolosid ja teeb aeg-ajalt koostöötööd rühmitusega Toby Gunn Et Al. Tal on töökogemus nii avatud erialaklasside õpetajana kui ka täiskoormusega tantsukutsekoolides õpetades. Toby on pühendunud kaasaegsele tantsukunstnike haridusmõtlemise laiendamisele.

Virpi Juntti (Soome): tantsija ja tantsuhuviline/rändur. Virpi jaoks toimub laval ime läbi meeskonnatöö, läbi kollektiivse mõtlemise. "Olen tantsu tõttu parem inimene“ ütleb Virpi ja sõna "tants" hõlmab inimesi, kellega ta on koos tantsinud: „Jälgin lihtsalt teiste kirge ja mängulusti ning olen taas rõõmus, mis on minu jaoks tantsupraktikuna kõige olulisem. Selles peab olema kergust ja eneseirooniat. 45+ osalejatel on see. Olen õnnistatud ja õnnelik, et sain sellest projektist osa.“

Oleg Ostanin (Soome): professionaalne tantsija alates 1988. aastast ja töötanud Tantsuteatris Nord Star, Fine5 Tantsuteatris, ajaloolise tantsu teatris Saltatores Revaliences ja Rahvusooperis "Estonia" (kõik Eesti). Lisaks Tantsuteater Raatikko, Tantsuteater ERI (mõlemad Soome) ja Carnival Cruise Line laevadel (USA). Praegu annab ta lastele balletitunde spordiklubides COCO Sport (Turu, Soome) ja VG-62 (Naantali, Soome). Ta on alati pidanud ja peab tantsu oma elutööks.

Goda Laurinavičiūtė (Leedu): töötas Kaunase Kaasaegse Tantsu Teatris Aura aastatel 1989-2000. 2004. aastal omandas ta magistrikraadi Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias. Goda on teinud pedagoogitööd, õpetanud kaasaegse tantsu tehnikat, kontaktimprovisatsiooni, joogat kõigis Leedu professionaalsetes tantsu- või näitlemiskoolides nii tantsu- ja draamaõpilastele kui ka igas vanuses tantsusõpradele. Professionaalsete teatrikunstnike tööde preemia "Lava kuldne rist" 2016. aastal loodud rolli eest koreograaf A. Naginevičiūtė etenduses "Melanhoolia tornid".

Solveig Lenan-Hermo (Norra): õppis tantsu ja pedagoogikat Norra Ooperi balletikolledžis ja ülikoolis. Stellaris DansTeateri asutamisega 1980. aastal pani aluse professionaalsele tantsutegevusele Põhja-Norras Barentsi piirkonnas, ning aitas kaasa tantsu kui kunstiliigi kasvule kohalikul, riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil. Ta töötas nii DanseFestival Barents kui ka Dansearena Nord loomisel Hammerfestis ning oli Forum for nordnorske Dansekunstnere (FnnD) asutajaliige.

Marie Hermo Jensen (Norra): töötab Stellaris DansTeater tantsukunstniku, filmikunstniku ja projekti kaastöötajana ning panustab haldus- ja turundusvaldkonnas. Aidanud kaasa Põhja-Norra tantsukunstnike foorumile, DanseFestival Barentsile, Põhja-Norra piirkondlikule tantsulavale (tänapäeval Dansearena Nord) ja Barentsi tantsuvõrgustikule. Ta on Waikato (Uus-Meremaa) Waikato Contemporary Dance Projects Trusti usaldusisik. 2019. aastal asutas Hermo Jensen Moving Community koostöös Gaenor Browni/Word Sparksi rakendusteatriga ja 2020. aastal asutas ta TCDC – Taranaki kaasaegse tantsu kollektiivi.

Nikolay Shchetnev (Norra): Norra tantsukunstnik, kes õppis koreograafiat Arhangelski Kultuuri- ja Kunstikolledžis Venemaal. Ta on aidanud kaasa Venemaa (Arhangelski) kunstikorralduse valdkonnas, luues iga-aastase rahvusvahelise kaasaegse tantsu festivali TOUCH, kus on osalenud teatrid Venemaalt, Euroopast ja USA-st. Ta on eriti tuntud sooloartistina, kuid tantsinud ka mitmetele mainekate kompaniide ja koreograafidega üle Euroopa. Nikolay töökoht on Samovarteateret, Kirkenes, Norra. https://www.samovarteateret.com/

Fiona Millward (Ühendkuningriigid): tantsija, õpetaja ja koreograaf alates 1985. aastast, nautides koostöö alkeemiat. Fiona on pühendunud teiste toetamisele nende mitmetahulistes loomingulistes praktikates, tunnustades samal ajal kaasaegse tantsu arenevat olemust muutuvas maailmas. 1996–2018 oli Fiona Sõltumatu Tantsu kaasjuht ja pälvis selle eest riikliku stipendiumi silmapaistva panuse eest tantsus. Fiona töötab sertifitseeritud Rolfer™, Rolf Movement™ praktikuna, Franklin Method™ koolitajana, Scaravelli joogast inspireeritud õpetajana ja on Hanna Somatics harjutuste treener. www.fionamilward.com

Tiina Ollesk (Eesti): tantsija, pedagoog, koreograaf, korraldaja ja produtsent, liikumishariduse eestvedaja, üks sõltumatu tantsumaastiku alustajaid ja eestvedajaid Eestis. Tiina on Fine5 Tantsuteatri asutaja (1992), esinenud mitmekümnel festivalil/konkursil/üritustel 18 riigis. Tiina on ka Tallinna Ülikooli BFM koreograafia õppekavade kaasaegse tantsu õppejõud. Tiina: „Mulle meeldib liikumise kaudu maailmaga ühenduses olla, sest see ütleb alati midagi elu kohta“. www.fine5.ee

Renee Nõmmik (Eesti): koreograaf, õpetaja, koolitaja, teadur, korraldaja ja tantsija Eestis. Ta on ka üks Eesti sõltumatu tantsumaastiku alustajaid ja eestvedajaid Eestis. Koos Tiina Olleskiga Fine5 DT asutaja (1992), esinenud arvukatel rahvusvahelistel tantsufestivalidel/konkurssidel/üritustel 18 riigis. Ta töötab ka Tallinna Ülikooli BFM koreograafia õppekavadel tantsukompositsiooni õppejõuna. Renee: „Tants on minu jaoks väga väärtuslik teekond, milles olen õppinud nägema ja mõistma elu läbi selle põhiolemuse –  liikumise. Igas vanuses.“ www.fine5.ee

X