Kaasaegse tantsu erinevate vormide presentatsioon Poolas (2007)

20.-23.aprill 2007 Poolas

Kaliszi rahvusvaheline kaasaegse tantsu erinevate vormide presentatsioon toimus 20.-23.aprillini 2007 viieteistkümnendat korda. Ligi 100 000 elanikuga Kalisz on juba viieteistkümnel kevadel võõrustanud rahvusvahelisi tantsuloojaid ja jälgib senini suure huviga kaasaegses tantsus toimuvat, mida tõendavad publikut täis etendussaalid ja tantsijaid täis proovisaalid. 3 päeva jooksul oli võimalus jälgida 16 täispikka lavastust ja osa saada 36 erineva taseme/huvisfääriga meisterklassist.

Sel aastal kokku kutsutud Poola, Venemaa, Shveitsi, Soome/Poola ja Eesti koreograafide lavastused näitasid tantsutegijate väga mitmekülgset haaret ja koreograafide huvi erinevate võimaluste vastu tantsus. Üldiselt iseloomustavad neid teoseid tehniliselt tugevad esitused, liikumisaldis koreograafia, teatraalsus, füüsilisus, vahetu improvisatsioon, narratiivsus, visuaalne vaatemängulisus, kuid ka ebaharilik etenduse ülesehitus, ðokeerivad ja avastuslikud vormilahendused.

Teistest erineva lavalise esteetikaga Ðveitsi kompanii Drift (koreograaf Peter Schilling) võlus vormi lihtsuse ja arendusega liikumises ning lavastuse struktuuri selgusega – kergus, mängulisus vaheldus mõningase taotlusliku segadusega. Lavastuses polnud rolle, 4 meest ilmusid kui elu erinevate võimaluste sümbolid, mida etenduses transformeeritakse või identifitseeritakse. Tegelased püüdsid tuimalt oma „valel teel” liikudes moonutada tõelisust ega andnud kunagi alla – sellest ka eneseirooniline pealkiri „Unkaputtbar”.

Fine5 Tantsuteater osales selle aasta festivalil esimest korda lavastusega „BET” („Panus”, esietendus 2005 a.), mis publiku ja kokkutulnud asjatundjate (Saksamaalt, Prantsusmaalt, Poolast, Venemaalt) seas väga soojalt vastu võeti. Lavastuses osalesid seekord T.Ollesk, D.Kruus, R.Saukas ja M.Siitan, valguskunstnik J.Voltti (Soome), idee ja koreograafia T.Ollesk ja R.Nõmmik.

Fine5 Tantsuteatri osavõtt festivalist toimus tänu Eesti Kultuurkapitali toetusele.

X