FN…peegeldus “fake news” ajastust

Muutused. Kõikjal toimuvad muutused – meist väljaspool ja meie sees. Piirid langevad, väärtushinnangud nihkuvad, arusaamad ja hoiakud teisenevad. Kangutatakse riigipiire ja testitakse sisemisi taluvuspiire. Kõik võistlevad üksteisega. Maailm, kus me täna elame, on täis erinevat informatsiooni, mis tahab olla tõde.…. Mida tunneb selles infoväljas meie vaim ja kuidas reageerib sellele keha? Kuidas täna iseennast kuulata ja kuulda ning kohanduda pidevalt muutuvas uues normaalsuses? Millal muutub meie keha sotsiaalse sõnumi peegeldajaks, infotöötlejaks ja lahinguväljaks?
Fine5-i lavastus „FN“ on loodud tantsijate esimesel isolatsiooniperioodil salvestatud lühilugude, sisekaemuste ja reflektsioonide põhjal, mida on täiendatud küsimustele vastuste otsimise protsessis hiljem loodud liikumismaterjaliga stuudios. Seega seda uurimis- ja loomeprotsessi on mõjutanud otseselt Covid19-sündmused.

Jelena Skulskaja, 7.11.2020 "Postimees": "Isegi surmava ohu ajal tahab inimene olla ilus" (https://leht.postimees.ee/7103430/jelena-skulskaja-essee-isegi-surmava-ohu-ajal-tahab-inimene-olla-ilus) :"Tantsuteatri Fine 5 uus lavastus FN, mille on vaatajate ette Vaba Lava suurel laval toonud Renee Nõmmik, kujutab endast elegantset plastilist jutustust keeldudest, piiridest, võimetusest ületada piiri, mis lahutab sind varasemast elust. Esietendusel istusid kõik pealtvaatajad kohustuslikes meditsiinilistes maskides, tantsijad aga tõmbasid etenduse ajal läbipaistvad võrkkombinesoonid, mis katavad nii ihu kui ka näo. Sõnaga, nad muutsid oma kontuuri, muutudes mitte niivõrd elavateks inimesteks, kuivõrd uurija kriidiga joonistatud kontuuriks kuriteokohal. See on loomulikult metafoor, tinglikkus, kuid üsna julm ja tänapäevane. Ja veel - tagasihoidliku valge pesu peale tõmmatud kombinesoonid vihjasid vee ühele moemaailma uuendusele: ei pruugi katta ainult nina ja suud, vaid võib ennast üleni kapslisse majutada - meie fantastilise ajastu fantastiline film."

Heili Einasto, 21.12.2020 "Postimees" : "Seisundite sensuaalsel väljal" (https://leht.postimees.ee/7138964/seisundite-sensuaalsel-valjal?_ga=2.115034503.1641163694.1608472469-2024252977.1462107529) : "Tänavune kroonviirusest tingitud kevadvaikus tänavatel ja teatrites on sügiseks küpsetanud eriti maitsvad viljad: teatriinimene vajab lava ja publikut kui kala vett ning lõpuks avanenud võimalus uuesti oma artistlikku mina välja elada on andnud eredaid elamusi. Seda võimendab veelgi praegune piirsituatsioon, mil iga etendus võib olla viimane, olgu siis tantsijate võimaliku haigestumise, karantiini jäämise nõude või valitsuse kehtestatavate piirangute tõttu. Selline kõnd noateral muudab koosviibimised eriti intensiivseks, pingestab nii laval kui ka saalis viibijate kohalolu ja kontsentratsiooni.

Tantsijad: Tiina Ollesk, Olga Privis, Helen Reitsnik, Simo Kruusement, Richard Beljohin
Koreograafia ja lavastus: Renee Nõmmik koos tantsijatega
Muusika ja audiovisuaalsed lahendused: Valentin Siltšenko ja Renee Nõmmik. Lavastuses on kasutatud sõjaväeparaadide helisalvestusi ja tantsijate lühivideosid.
Kostüüm ja lavakujundus: Kalle Aasamäe
Valgus: Ants Kurist

Esietendunud 1. 11. 2020 Tallinna Vaba Lava Suures saalis. Etendatud Moskvas, Varssavis, Jekaterinburgis, Peterburis.

Lavastus FN on valminud uurimistööna Kultuurkapitali õppejõu loomestipendiumi raames ning Kultuurkapitali, Tallinna Linna, Kultuuriministeeriumi ja Tallinna Ülikooli BFM-i toetusel.

Loe Postimees, 3.06.2021 https://kultuur.postimees.ee/7263073/tants-murekoorma-eemaldaja

X